IMG_4330Someşul Gilău a reuşit o victorie dramatică împotriva celor de la Armenopolis Gherla, 3-2, în etapa a 24-a a Ligii a IV-a.

Elevii antrenorului jucător Rareş Mateş, care a şi marcat un gol pentru echipa sa în acest meci, au obţinut cele trei puncte graţie lui Claudiu Chiorean, reuşita acestuia din prelungiri aducând victoria. De altfel, atacantul gazdelor a izbutit o „dublă” joi seara, golul din minutul 90+2 securizând, practic, locul opt pentru Someşul Gilău la finalul acestui campionat.

De partea cealaltă, gherlenii au renunţat complet la gândul promovării mai ales după această înfrângere, golurile lui Crăciun şi Mureşan, prin care Armenopolis a egalat de două ori situaţia pe tabelă, nefiind de ajuns nici măcar pentru un punct la Gilău.

“Campionatul pentru noi s-a terminat după eşecul cu Feleacu, iar pentru ultimele meciuri am hotărât să folosim mai mult jucătorii cu minute puţine în acest sezon şi juniorii”, a spus antrenorul Armenopolisului, Cristi Vedean, echipă care, de altfel, a avut şi cinci juniori în teren la Gilău.

În urma acestei înfrângeri, gherlenii ar putea coborî chiar pe locul şase în clasament, dacă alături de Vulturul Mintiu-Gherlii, care are o deplasare lejeră la Apahida, va învinge şi Arieşul Mihai Viteazu, în meciul cu Industria Sârmei Câmpia Turzii.