Universitatea Cluj a jucat, duminică seară, ultimul meci amical din cadrul cantonamentului din Italia.

„Studenţii” au întâlnit echipa Rimini Calcio, din Serie C, în faţa căreia a pierdut cu 1-3.

Cu jucători care au evoluat şi în urmă cu 24 de ore în victoria de palmares cu Perugia, clujenii au avut un început slab de meci cu Rimini.

Venturini a deschis scorul pentru gazde încă din minutul 4, după care Battistini a majorat diferenţa la jumătatea primei reprize. Golul lui Micaş a adus şi scorul pauzei, în partea a doua doar italienii reuşind să mai înscrie, prin Volpe.

S-a terminat 3-1, prima înfrângere pentru „U” în cantonamentul italian după patru victorii la rând, iar luni echipa va reveni în ţară. Sezonul ligii secunde va începe peste două săptămâni.

“U” Cluj: Dinu – Abrudan, Cordoș, Kofi – Takacs, Micaș, Greu, Taub -Ursu, Coman, Hațiegan