Universitatea Cluj a făcut unul dintre cele mai bune meciuri din acest sezon tocmai în deplasare, acolo unde „studenţii” sufereau din plin până acum.

Ardelenii au câştigat cu 3-0 la Constanţa, în etapa a 11-a a Ligii a II-a, deşi au jucat o oră în inferioritate numerică.

Meciul de pe terenul Farului, care a consemnat şi un duel al fraţilor Twumasi, a început cu o gafă a lui Popa, care l-a doborât pe Ursu în careu, iar Goga a transformat penalty-ul în minutul şapte.

„Marinarii” au preluat apoi controlul partidei şi au început să pună o presiune tot mai mare la poarta lui Dur-Bozoancă. Ocaziile mari au lipsit, însă, în careul oaspeţilor, iar în minutul 32 Gavra putea da lovitura pe contraatac, dar jucătorul luat de la Viitorul a fost blocat de Popa. Nu s-a făcut 0-2, iar după două minute „U” a rămas în 10 oameni.

Haţiegan a luat al doilea galben în urma unui fault stupid la centrul terenului, iar misiunea „studenţilor” devenea tot mai dificilă. Farul a forţat până la pauză, dar nu a găsit drumul spre gol, iar Universitatea intra cu avantaj minim la cabine.

Cu un om în minus, „şepcile roşii” au scăpat complet de emoţii în minutul 55, atunci când Ursu a majorat scorul după o lovitură liberă executată inteligent de Goga. Acesta din urmă a părăsit mai apoi terenul şi a acuzat o accidentare, dar jocul Universităţii nu a suferit. Ba mai mult, apărarea visătoare a Farului a mai gafat o dată, iar Florescu a făcut 3-0 pentru clujeni.

Partida s-a terminat cu acest scor, iar echipa lui Falub a urcat, cel puţin pentru două ore, pe locul şase în clasament.