img_0914_1024x683CFR Cluj s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României după o victorie la limită cu CSM Râmnicu Vâlcea, 1-0. Ardelenii au reuşit să conserve avantajul şi după ce au rămas în nouă oameni, Ene şi Omrani fiind eliminaţi spre sfârşitul partidei.

Fără şapte jucători în primul 11 faţă de meciul de vineri, cu Viitorul, CFR Cluj nu a început deloc rău la Râmnicu Vâlcea, iar înlocuitorul lui Bud, Billel Omrani, a reuşit să deschidă scorul cu o reluare din apropierea porţii. Sub adăpostul acestui avantaj, elevii lui Vasile Miriuţă au jucat economicos până la finalul primei reprize, fără să-şi mai creeze ocazii la poarta gazdelor. De partea cealaltă, vâlcenii nu au putut să-i dea multe emoţii lui Mincă, iar la pauză s-a intrat cu 1-0 în favoarea CFR-ului.

Partea a doua a jocului a debutat cu ocazii importante la poarta oaspeţilor, Drăghici şi Dina nereuşind, însă, să-l învingă pe Mincă, de partea cealaltă Camora şi Gomelt ratând şi ei două şanse de gol. În minutul 70, Cornel Ene şi-a lăsat echipa în inferioritate numerică după ce a văzut al doilea cartonaş galben, iar vâlcenii au încercat să împingă tot mai tare jocul spre poarta lui Mincă.

Jucătorii lui Ionel Gane nu au reuşit să ameninţe avantajul clujenilor decât prin şuturi de la distanţă, aceştia neavând mai mult noroc nici în prelungiri, atunci când CFR-ul a rămas în doar opt jucători de câmp, Omrani văzând două „galbene” în două minute.

S-a terminat 1-0 pentru clujeni, care şi-au îndeplinit obiectivul şi au ajuns în optimile de finală ale Cupei României.