CFR Cluj s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României, după 1-0 cu Chindia Târgovişte.

În meciul de la Mioveni, singurul gol a fost marcat de Tambe, după un joc economicos prestat de clujeni.

Feroviarii au trecut pentru prima oră pe lângă gol în minutul 13, atunci când Djokovic s-a trezit singur cu portarul Chindiei, însă croatul l-a ţintit pe acesta cu mingea.

CFR-ul a fost mai norocoasă după alte 20 de minute, atunci când Tambe a trimis plasat o lovitură de cap şi a deschis scorul. Cu avantajul luat pe tabelă, CFR-ul nu a mai forţat, iar Chindia nu a putut mai mult, astfel că a ieşit un meci slab din punct de vedere ofensiv.

Feroviarii nu au avut emoţii decât în minutul 90, atunci când Fernandez a intervenit acrobatic la şutul lui Florea, iar meciul de la Mioveni s-a încheiat 1-0 pentru clujeni, care şi-au îndeplinit obiectivul şi au ajuns în optimile Cupei României.

De remarcat în acest meci şi debutul lui George Ganea la prima echipă a CFR-ului, fiul fostului internaţional Ionel Ganea jucând 60 de minute.