Universitatea Cluj a învăţat din egalul cu CS Baloteşti şi a jucat ca o adevărată candidată la promovare pe terenul celor de la Pandurii Târgu Jiu.

În meciul din ultima etapă a turului ligii secunde, „studenţii” s-au impus cu 5-1, după un joc în care nu le-au dat nicio şansă gorjenilor.

Pandurii era o echipă mult mai periculoasă decât Baloteştiul, însă determinarea, experienţa şi valoarea elevilor lui Mircea Cojocarul au făcut de data aceasta diferenţa. Pe un teren sintetic, dar care a devenit tot mai dificil din cauza precipitaţiilor din timpul partidei, „U” a demonstrat încă din start că a venit după cele trei puncte.

Gavra şi Goga l-au făcut mare pe Cotolan, dar portarul gorjenilor a şters cu buretele mai apoi începutul bun de meci. În minutul 32, goalkeeperul gazdelor a degajat greşit, iar mingea a ajuns la Goga, care l-a lăsat singur pe Ene în faţa porţii, iar atacantul venit de la Viitorul a deschis scorul. După 11 minute a fost rândul lui Dorin Goga să marcheze, al cărui şut a fost deviat de fundaşii gorjenilor, dar asta nu l-a împiedicat pe veteranul Universităţii să intre în istorie. La 34 de ani, Goga a celebrat golul cu numărul 100 marcat în tricoul „şepcilor roşii”.

Cu victoria aproape sigură la pauză, „studenţii” nu au mai forţat în partea secundă, iar ocaziile de gol au apărut şi la poarta lui Dur-Bozoancă. Acesta a blocat, însă, de două ori în faţa lui Raiciu, iar în minutul 67 clujenii au liniştit definitiv partida. Gavra a făcut 3-0, iar emoţiile au dispărut complet. Golul lui Pârvulescu, venit cu 10 minute înainte de final, a contat doar pentru statistică, pentru că Twumasi a refăcut, în minutul 90, diferenţa de trei goluri, iar Haţiegan a stabilit scorul final în prelungiri.

Universitatea a câştigat cu 5-1, după două meciuri consecutive fără gol marcat, dar rămâne la cinci puncte de locul 1, Sportul Snagov, aflată la egalitate cu Chindia Târgovişte, câştigând astăzi derby-ul cu FC Argeş.