Traore (cu banderole roșii la jambiere), alături de coechipierii săi. Foto arhivă / asmonaco.com

Fostul CFR-ist Lacina Traoré evoluează constant la formația franceză AS Monaco, echipă ce are în componență mai multe staruri internaționale, iar în ultima etapă a reușit o performanță importantă.

Atacantul central al lui Monaco a reușit dubla în partida din deplasare cu Bastia, golurile sale aducând victoria, cu 2-1, în etapa a 17-a din Ligue I.

Istoria meciului s-a scris în ultimele 20 de minute. Ivorianul a marcat din șase metri, în minutul 72, după o fază superbă a lui Fabinho, care a întors pe toate părțile apărarea Bastiei. Traore a punctat peste 12 minute din nou, la capătul unui contra-atac de manual, pasa decisivă venind de la Dirar.

Gazdele au redus diferența în minutul 90, prin Romain, dar nu au reușit să egaleze. Monaco urcă pe locul 4 în clasamentul Ligue I, cu 28 de puncte, unul mai puțin decât Caen, de pe poziția a 3-a și 2 decât Angers, formația de pe locul 2. Lider este Paris Saint-Germain, cu 45 de puncte.

În meciul cu Bastia din primul 11 al lui Monaco a făcut parte și Fábio Coentrão, fostul fundaș al lui Real Madrid. Pe de altă parte jucători precum Moutinho, El Sharrawy nu au fost utilizați, iar Beranardo Silva a fost introdus din postura de rezervă, fiind posibil ca antrenorul Leonardo Jardin să îi menajeze pentru meciul de joi cu Tottenham Hotspur din Europa League, ultima șansă a echipei franceze de a depăși faza grupelor.

AS Monaco este una din cele mai bine cotate formații din Hexagon, valoarea lotului fiind estimată la 166 de miloane de euro pe site-ul de specialitate transfermarkt.de. Cel mai bine cotați fotbaliști sunt João Moutinho, 20 de milioane de euro, Fábio Coentrão, 18 milioane de euro, Bernardo Silva, 15 mil euro și El Sharrawy, 14 mil euro. Valoarea lui Traore este estimată la 4,5 mil de euro.

Lacina Traoré, în vârstă de 25 de ani, e unul din fotbaliștii reprezentativi care au trecut prin Gruia. Atacantul a avut un salt spectaculos, după campania de Liga Campionilor sezonul 2010-2011 multe cluburi interesându-se de el. În prezent joacă la AS Monaco, unde este coleg cu Toulalan, Moutinho şi El Sharrawy. După despărţirea de CFR a mai jucat la Kuban Krasnodar, antrenat fiind de Dan Petrescu şi la Anji Mahachkala. Traore a revenit la Monaco ddupă un împrumut la Everton, unde jucătorul s-a accidentat, astfel că a evoluat foarte puţin pentru clubul englez.

Află unde evoluează CFR-iștii care au jucat în cele mai importante victorii ale clujenilor în Europa, cu Manchester United și AS Roma.