CFR Cluj a dat lovitura la Iaşi, acolo unde a câştigat în minutul 90+3 meciul cu Politehnica.

Pe un teren îngheţat, feroviarii au jucat şi 75 de minute cu un om în minus, după eliminarea lui Culio, dar au reuşit să obţină o victorie de moral.

Prima repriză a jocului din Copou a fost una dintre cele mai slabe văzute până acum în acest sezon al Ligii 1, dar CFR-iştii au o scuză. Culio a fost eliminat după ce a luat două galbene în 10 minute, iar alb-vişiniii au fost obligaţi să se apere încă din minutul 17. Pe ieşeni, însă, mai mult i-a încurcat omul în plus, pentru că nu au reuşit să creeze nimic periculos la poarta lui Arlauskis, iar la pauză scorul era 0-0 după un meci slab.

CFR-ul a jucat bine tactic şi în partea secundă a meciului, chiar dacă ieşenii au început să pună o presiune tot mai mare. Chiar şi-aşa, primul şut pe poarta lui Arlauskis a venit în minutul 85,de la Sanoh, dar când toată lumea se aştepta la un egal, nou-intratul Ţucudean şi-a demonstrat din nou clasa. Golgheterul feroviarilor a adus o victorie nesperată de fanii CFR-ului mai ales după eliminarea lui Culio, reuşind să marcheze la ultima fază.

S-a terminat 1-0 pentru ardeleni, care s-au dus la şase puncte peste FCSB şi Craiova în clasament, cele două urmând să se întâlnească mâine, în meci direct.