CFR Cluj 2 s-a impus cu 5-1 în meciul cu Gaz Metan Mediaş 2, din etapa a 23-a a Ligii a III-a.

Aşa cum era de aşteptat, diferenţa de valoare s-a văzut pe toată durata partidei din Gruia, iar feroviarii au obţinut prima victorie după două înfrângeri.

Scorul de 0-0 s-a menţinut primele 10 minute, pentru că Hăşmăşan a deschis scorul pentru gazde. Acest gol i-a „enervat” pe CFR-işti, care au pornit tăvălugul.

Până la pauză era deja 3-1 pentru formaţia lui Dan Dobai, după golurile lui Dat, Ispas şi Petrila. De altfel, mijlocaşul de bandă al ardelenilor a făcut din nou diferenţa, acesta reuşind şi trei pase decisive. Alen Moisin şi Milandru, cu două goluri în două minute, au stabilit scorul final în partea secundă, într-un meci pe care CFR-iştii l-au terminat în 10 oameni. Girsik s-a accidentat în minutul 80 şi nu a mai fost înlocuit pentru că Dan Dobai a făcut toate cele patru schimbări, trei dintre ele la pauză.

CFR 2 rămâne pe locul şase în clasament, dar s-a apropiat la un singur punct de Sănătatea Cluj, care a pierdut la Bistriţa.