În runda a patra a Ligii I, CFR Cluj a jucat în deplasare cu FC Voluntari şi a câştigat partida cu 2-1.

Prima ocazie a meciului le-a aparţinut gazdelor, dar Laidouni (3) a ratat în faţa porţii, Vâtcă a intervenit, iar atacul celor de la Voluntari a continuat prin Căpăţână care a trimis pe lângă poartă.

În minutul 11, Voluntari a deschis scorul în urma unui penalty transformat de Laidouni, 1-0, după ce Lang a intervenit asupra lui Ad. Bălan în careu. Replica CFR-iştilor a venit câteva minute mai târziu, când şutul lui Djokovic din afara careului a lovit bara.

CFR Cluj a continuat să îşi preseze adversarii, iar în minutul 34 Alexandru Ioniţă a scăpat de fundaşul Zgrablic şi l-a învins pe portarul Drăghia, restabilind astfel egalitatea, 1-1. Echipele au intrat la vestiare la egalitate.

Djokovic a executat lovitura liberă primită de clujeni în minutul 54, dar mingea nu a prins spaţiul porţii. Camora (65) a trimis mingea prin faţa porţii, dar niciun jucător al campioanei nu a ajuns la timp pentru a înscrie. Voluntari a urcat spre careul ,,feroviarilor”, iar şutul trimis de Căpăţână (68) s-a dus pe lângă poarta apărată de Vâtcă.

George Ţucudean (84) a adus-o pe CFR în avantaj, 1-2, cu un şut la colţul lung, după o pasă primită de la Omrani. În minutul 90, FC Voluntari a beneficiat de o lovitură liberă, iar Ad. Bălan a trimis puţin peste transversală. CFR Cluj a bifat a doua victorie consecutivă din Liga I, iar după patru etape are opt puncte adunate şi este pe primul loc în clasament, cel puţin până la finalul meciului dintre Gaz Metan Mediaş şi FCSB din această seară.

Următorul meci din Liga I pentru clujeni va fi în 19 august cu Dinamo Bucureşti în Gruia.