img_0613_1200x800CFR Cluj a terminat la egalitate, 1-1, meciul cu Gaz Metan Mediaş, din etapa a 10-a a Ligii I, ratând şansa de a se apropia la doar două puncte de play-off.

Remiza cu echipa lui Cristi Pustai a fost a cincea din acest sezon pentru feroviari, CFR terminând cele mai multe meciuri la egalitate dintre toate formaţiile din campionat. Bud şi colegii săi au cinci astfel de rezultate, cu o remiză în plus faţă de Dinamo şi Gaz Metan, dar au, la fel ca şi Steaua, o singură înfrângere în 10 meciuri.

Cu trei etape rămase din acest tur, feroviarii se mândresc cu a doua apărare din Liga I, cu opt goluri primite, antrenorul Vasile Miriuţă arătându-se mulţumit după ce echipa sa a bifat şapte puncte din ultimele trei meciuri. Totuşi, cum play-off-ul este obiectivul principal, tehnicianul CFR-ului a menţionat şi că echipa sa va încerca să recupereze cât mai repede distanţa care o separă de primele şase locuri ale clasamentului.

„Cu Mediaş nu a fost o seară prea fericită pentru noi, am fi vrut toate cele trei puncte, dar dacă îmi spunea cineva că vom face patru puncte după meciurile cu Steaua şi Gaz Metan era ok. În prima repriză nu am mai avut aceeaşi atitudine şi determinare din meciurile cu Steaua şi Voluntari, poate trebuia să pregătesc şi eu mai bine meciul, dar vom încerca să muncim şi să jucăm mai bine în etapa următoare. Se simte şi un pic de oboseală, e normal însă, altfel era dacă îi aveam pe Tiago Lopes, Gomelt sau Camora, care să aducă acel plus, dar asta nu înseamnă că cei care au intrat nu au încercat să joace foarte bine”, a spus Miriuţă după egalul cu Mediaş, în urma căruia CFR a ajuns la 11 puncte în clasament şi este la egalitate cu alte trei formaţii.

Pentru ardeleni urmează meciul cu ASA Târgu Mureş, programat vineri seară, în deplasare, iar mai apoi două săptămâni de pauză datorate meciurilor echipei naţionale a României.