Gaz Metan Mediaş şi CFR Cluj s-au întâlnit în această după-amiază pe stadionul din Mediaş, iar scorul final a fost 0-0.

Mediaş putea să deschidă rapid scorul prin Chamed (3), dar mingea s-a dus puţin pe lângă poarta lui Jesus Fernandez. CFR Cluj a răspuns prin Tambe (9), dar tabela a rămas neschimbată.

Cu o formulă de start aproape schimbată şi cu Julio Baptista pe banca de rezerve, CFR Cluj şi-a creat mai puţine ocazii la poarta gazdelor. Medieşenii au avut dublă ocazie de gol în minutul 39, dar mingea trimisă de Chamed din lovitură liberă a fost respinsă de Fernandez, iar apoi a ajuns la Cristea, care a trimis pe lângă poartă.

Asaltul medieşenilor la poarta campioanei a continuat, iar pe finalul reprizei Caiado a ratat o dublă ocazie de a deschide scorul, cele două echipe intrând la egalitate la vestiare.

După pauză, CFR Cluj a devent puţin mai periculoasă, iar Ioniţă (50) şi Tambe (53) au ratat ocazii importante la poarta lui Pleşca. Jesus Fernandez şi-a salvat din nou echipa, după ce nou-intratul Ely Fernandes (67) a trimis periculos spre poartă. Antonio Conceicao l-a introdus în teren pe Julio Baptista în minutul 70, acesta bifând primul său meci în tricoul CFR-ului.

Sorin Buşu (72) a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat, iar medieşenii au continuat să fie la fel de periculoşi. În schimb, jucătorii echipei clujene nu au reuşit să mai ajungă în careul elevilor lui Mihai Teja, chiar dacă s-au aflat în superioritate numerică.

Cele două echipe au terminat meciul la egalitate, 0-0, iar CFR Cluj se pregăteşte pentru returul cu Dudelange, care va avea loc joi, 30 august, de la ora 20:00 în Gruia.