CFR Cluj şi Ardealul Cluj au obţinut două victorii importante în manşa tur a semifinalelor Cupei României, la U19, respectiv U17.

Ambele formaţii s-au impus 1-0, feroviarii la Ploieşti şi Ardealul la Cluj, cu LPS Banatul, având şanse mari să întâlnească echipele Viitorului lui Hagi în finală.

La U19, CFR-ul a câştigat pe terenul celor de la Petrosport Ploieşti, după un meci în care a avut emoţii doar pe final. Prahovenii au trimis mingea în bară în ultimele minute, însă golul reuşit de Rareş Ispas o face mare favorită pe CFR la calificarea în ultimul act.

Returul va fi la Cluj, în 17 aprilie, iar dacă ardelenii vor ajunge în finală vor juca pentru trofeu tot la Ploieşti, pe stadionul “Ilie Oană”, în deschiderea finalei mari a Cupei României. FC Viitorul ar urma să fie cealaltă finalistă la U19, după ce echipa Academiei Hagi a învins-o cu 4-0 pe Sport Team Bucureşti, în prima manşă din semifinale.

La U17, Ardealul a făcut din nou un meci mare. Trupa lui Claudiu Moldovan s-a impus cu 1-0 în faţa liderului din Liga Elitelor, LPS Banatul, care a dat cinci goluri în precedenta vizită la Cluj, în campionat. Acum, însă, cu cea mai bună echipă posibilă, Ardealul s-a impus datorită golului marcat de golgheterul Andrei Istrate, cel care a reuşit un hattrick cu FCSB în sferturi, bănăţenii fiind aproape de gol doar pe final, când au avut şi ei o bară.

Returul va fi la Timişoara, peste două săptămâni, iar echipa care va câştiga semifinala ar putea da în marea finală tot peste Viitorul, care s-a impus cu 5-2, acasă, în faţa Voluntariului.