CFR Cluj a jucat etapa a noua a Ligii I în deplasare cu FC Hermannstadt la Tg. Mureş, acolo unde echipa din Sibiu joacă meciurile de acasă.

Partida disputată azi s-a încheiat cu victoria chinuită a clujenilor, 1-0, Ţucudean fiind cel care a adus cele trei puncte echipei din Gruia.

Prima ocazie a meciului le-a aparţinut gazdelor, dar şutul căpitanului Dâlbea s-a dus peste poarta lui Arlauskis. Antonio Conceicao a fost nevoit să îl schimbe pe Vinicius în minutul 22 deoarece acesta nu a mai putut continua după o accidentare.

Manea (29) a trimis peste poartă din lovitură liberă, iar sibienii au răspuns prin Nkololo, Tsoumu şi Mijuskovic, de două ori, dar fără să înscrie. Acelaşi Tsoumu putea să schimbe scorul de pe tabelă în finalul primei reprize, dar Arlaukis a respins cu piciorul şi cu mâna, iar apoi a intervenit Camora şi a respins în corner. Astfel, scorul alb s-a menţinut şi la pauză, 0-0.

După revenirea de la vestiare, echilibrul s-a instalat pe stadionul din Tg. Mureş. La prima sa ocazie din acest meci, Ţucudean (69) a deschis scorul, după ce a scăpat din marcaj, 0-1. Răspunsul echipei gazdă a venit imediat, dar Dâlbea a trimis puţin pe lângă poartă. Până la finalul meciului nu s-a mai întâmplat nimic spectaculos, iar campioana României a bifat prima victorie după cinci meciuri în care a făcut egal sau a pierdut.

Următorul meci pentru clujeni va fi pe 1 octombrie, în Gruia, cu Universitatea Craiova.

FC Hermannstadt

Căbuz
Tătar
Stoica
Mijušković
Company
Antonov
Dâlbea (C)
Nkololo
Halkiadakis
Serediuc
Tsoumou

Au mai intrat: Blănaru, I. Petrescu, Rusu. Antrenor: Alexandru Pelici.

CFR Cluj

Arlauskis
Camora (C)
Vinicius
Lang
Manea
Moutinho
Đjoković
Maleš
Ţucudean
Omrani
Păun

Au mai intrat Mureşan, Mailat, Ioniţă. Antrenor: Antonio Conceicao.

1 COMENTARIU