În ultima etapă a turului play-off-ului Ligii I, CFR Cluj a jucat în deplasare cu Viitorul Constanţa, reuşind la finalul jocului să ia cele trei puncte, scor 2-1.

După patru minute de joc, Deac i-a pasat lui Ţucudean, care a înscris, dar golul a fost anulat pe motiv de offsaid la Deac. CFR-iştii au continuat să atace poarta lui Cojocaru, iar în minutul 11 Omrani a deschis scorul, fiind asistat de Ţucudean, 0-1.

Ianis Hagi (23) a executat o lovitură liberă, mingea ajungând în careu la Ţîru, care a reluat cu capul, dar balonul a ajuns pe umărul lui Omrani şi s-a dus peste poartă. Deac (25) a marcat al doilea gol al formaţiei ardelene, după o scurtă combinaţie cu Ţucudean, 0-2, acesta fiind şi scorul pauzei.

După revenirea de la vestiare, Gavra (57) a reluat în careu mingea trimisă de Ianis Hagi, Vinicius a încercat să respingă, dar mingea a ajuns în braţele lui Arlauskis. Portarul din Gruia a fost pus din nou la încercare, de data aceasta de Ianis Hagi (74), dar a reţinut fără probleme.

Clujenii nu au mai fost la fel de periculoşi ca în prima repriză, avantajul fiind de partea lor. Căpitanul Viitorului, I. Hagi, i-a trimis mingea în careu lui Gavra, dar acesta a reluat cu capul şi mingea l-a lovit pe Boli. Astfel, campioana României a primit penalty pe care I. Hagi l-a ratat în primă fază, dar apoi a marcat din acţiune, minutul 86, 1-2.

CFR Cluj a câştigat partida din această seară de pe Stadionul ,,Ovidiu” cu 2-1 şi este pe primul loc cu 39 de puncte, FCSB jucând mâine cu Astra Giurgiu. Următorul joc pentru ,,feroviari” va fi în deplasare cu CSM Poli Iaşi pe 22 aprilie de la ora 20:45.