CFR Cluj a câştigat fără mari probleme primul meci amical din cantonamentul spaniol, 4-0 cu CD Castellon.

Pentru formaţia pregătită de Dan Petrescu au înscris Hoban, Culio şi Costache, ardelenii beneficiind şi de un autogol.

De remarcat la acest joc prezenţa a peste 100 de români în tribune, fanii CFR-ului fiind responsabili şi cu atmosfera de pe stadion.

Aşa cum era de aşteptat, valoarea superioară a clujenilor a făcut din plin diferenţa, Petrescu începând reprizele cu două formule diferite de joc. Alb-vişiniii au mai ratat alte trei ocazii mari de gol, acest meci venind perfect pentru clujeni după câteva zile de antrenamente intense, în care accentul s-a pus mai ales pe pregătirea fizică.

Atmosfera amicală în care s-a disputat jocul s-a regăsit şi în relaţia dintre conducătorii celor două echipe, directorul general al clujenilor, Iuliu Mureşan, primind un tricou alb-negru al celor de la Castellon înaintea partidei, tocmai de la preşedintele spaniolilor.

Următorul joc al CFR-ului va fi vineri, cu polonezii de la Wisla Cracovia.

CFR în prima repriză: Duka – Manea, Luchin, Mureșan, Camora, Hoban, Culio, Djokovic, Păun, Omrani, Țucudean

CFR în a doua repriză: Adi Rus – Peteleu, Bordeianu, A. Vlad, Deac, L. Rus, Costache, Vera, Nouvier, Mailat, Balde, Coman