CFR Cluj s-a impus la limită, 1-0, în al patrulea meci amical din cantonamentul sloven, disputat marţi seara cu croaţii de la Lokomotiva Zagreb.

Singurul gol al jocului a fost marcat de către Nouvier, în minutul 50, după o perioadă bună de joc a ardelenilor, care au avut o posesie superioară adversarilor în prima repriză.

Croaţii au echilibrat partida mai apoi, însă fără să pună prea mult în pericol poarta clujenilor, noul transfer, Tomislav Duka, începând titular între buturile CFR-ului. S-a încheiat 1-0 pentru echipa lui Dan Petrescu, clujenii obţinând a doua victorie consecutivă în Slovenia.

La acest succes a contribuit şi Emmanuel Culio, argentinianul jucând din nou pentru CFR după mai bine de şase ani şi jumătate, în 3 decembrie 2010 „eroul de la Roma” bifând ultima prezenţă în tricoul alb-vişiniu, într-un meci cu Universitatea Craiova.

Feroviarii mai au o singură partidă de pregătire înainte de revenirea la Cluj, joi urmând să o întâlnească pe Zorya Luhansk, din Ucraina.

Primul “11” al CFR-ului cu Lokomotiva Zagreb: Duka-Peteleu, Luchin, Balic, Vlad-Nouvier, Pelayo, Rus, Păun-Omrani, Coman. Au mai intrat: Vera, Hamed, Horj, Culio, Hoban, Camora, Mureşan, Petruş. Antrenor: Dan Petrescu