CFR Cluj a câştigat mai uşor decât o arată scorul derby-ul cu Astra Giurgiu, din deplasare.

Feroviarii s-au impus cu 2-1, dar după un joc controlat în cea mai mare parte şi au revenit pe locul doi în clasament.

Jucătorii lui Conceicao au avut emoţii doar în minutul doi, atunci când Llullaku a înscris, dar golul a fost anulat pentru henţ. Mai apoi, Culio şi colegii săi au început să o împingă tot mai tare pe Astra în jumătatea ei de teren, apărând şi ocaziile.

La cea mai mare dintre ele, fostul jucător al giurgiuvenilor, Ioniţă, a lovit bara, dar CFR-ul avea să intre în avantaj la pauză. Ţucudean a trimis mingea în poartă la ultima fază, cu un şut din careu, iar alb-vişiniii erau în grafic.

Mulţescu a forţat cu Alibec la pauză, giurgiuvenii s-au văzut mai mult în atac, însă tot clujenii au fost cei care au marcat, prin Moutinho, în minutul 55. Avantajul de pe tabelă i-a convenit de minune CFR-ului, care a reuşit să se ferească de emoţii, însă doar până în minutul 89. Atunci, Zoua a redus din diferenţă, mult prea târziu pentru ca gazdele să mai poată spera la ceva.

De menţionat şi revenirea lui Ciprian Deac pe teren, după accidentarea suferită la meciul cu Malmo din deplasare. Decarul ardelenilor a jucat aproape 30 de minute, iar echipa sa a revenit pe locul doi în clasament, la un punct sub FCSB.