cfr cluj cupa
FOTO Facebook CFR 1907 Cluj

Trofeul Cupei României câştigat de CFR Cluj va fi prezentat joi în Gruia, înainte de meciul pe care echipa feroviară îl va juca împotriva lui CSU Craiova, în penultima etapă din play-out.

Anunţul a fost făcut pe pagina oficială de fotbal a echipei CFR Cluj, reprezentanţii clubului făcând apel la cât mai mulţi fani să meargă la stadion pentru a-şi susţine favoriţii.

Meciul va începe la ora 20.30, iar înainte de startul acestuia jucătorii proaspetei câştigătoare a Cupei României le vor prezenta spectatorilor trofeul, cea de-a patra Cupă obţinută de fotbaliştii echipei clujene.

CSU Craiova este lideul play-out-ului, cu 36 de puncte, în timp ce CFR cluj este pe 4, cu 32 de puncte, având ca obiectiv declarat locul 1. Pentru a mai spera la primul loc clujenii sunt obligaţi să câştige cu oltenii. De miercuri vor fi puse în vânzare biletele pentru meci, cu preţuri între 30-60 de lei.

Amintim, CFR Cluj a câştigat marţea trecută Cupa României la fotbal după ce a învins în finală Dinamo Bucureşti. Victoria a venit la penalty-uuri, după ce în timpul regulamentar scorul a fost 2-2. Este al patrulea trofeu al Cupei României câştigat de CFR Cluj, vistieria formaţiei incluzând alte 5 trofee, 3 titluri de campioană a României şi 2 supercupe. Ultimul trofeu, al 3-lea titlu de campioană, data din 2012.

Pe de altă parte, procurorii DIICOT au anunţat joi demararea unei anchete în care mai multe persoane care au avut între 2008-2013 funcţii de gestiune sau administrare în firma care deţinea clubul sportiv sunt suspectate că şi-ar fi însuţit din patrimoniul societăţii comerciale, în intervalul amintit, prin intermediul unor entităţi din ţară, dar şi de tip offshore, din Cipru şi Seichelles, peste 9.6 milioane de euro, rezultaţi din prime de calificare  directă în grupele Champions League acordate ca bonus de UEFA.