IMG_4140CFR Cluj a ajuns în penultimult act al Cupei României după ce a câştigat, 2-1, meciul din deplasare cu CSMS Iaşi. Feroviarii au obţinut, astfel, primul succes după şase meciuri consecutive şi se gândesc acum la ultima partidă a anului, duminică, cu Dinamo Bucureşti.

Cu golgheterul Cristian Lopez şi căpitanul Mario Camora menajaţi pentru jocul din weekend, CFR Cluj a început cu o echipă în care şi-au făcut loc printre titulari, Dani Coelho, Neluţ Roşu sau Alex Păun. Agresivitatea şi atitudinea de care vorbeau atât Camora, cât şi antrenorul Antonio Conceicao, la finalul meciului de la Botoşani nu s-au văzut mai deloc, însă, în prima repriză, iar norocul clujenilor a fost că nici moldovenii nu au pus osul prea tare. În aceste condiţii s-a intrat cu 0-0 la pauză, după 45 de minute modeste, în care cea mai mare ocazie a fost ratată de Vasile Gheorghe, pe finalul primei reprize.

A doua parte a meciului a început cu un CFR mult mai motivat, iar Alex Păun a deschis scorul în minutul 55, după ce a scăpat singur cu Grahovac. Moldovenii nu s-au lăsat, însă, iar după o perioadă de dominare au reuşit să egaleze prin cel mai bun jucător al lor miercuri seara, Vasile Gheorghe, care a înscris în minutul 77. Ambele echipe au jucat cu garda jos mai apoi, încercând să evite prelungirile, CFR-ul fiind cel care a dat lovitura prin Beleck, care a împins mingea în poartă cu genunchiul, în minutul 82.

Iaşiul nu a mai avut puterea să revină, iar clujenii au obţinut prima victorie după o lună şi jumătate, calificându-se în semifinalele Cupei României.

CSMS Iaşi: Grahovac – Voicu, Ciucă, Creţu, Ţigănaşu – Enescu, Mitic, V. Gheorghe, Viveiros – Onduku, Golubovic. Antrenor Nicolo Napoli

CFR Cluj: Mincă – Dani, Larie, Mureşan, V. Bruno – Gomelt, Petrucci, Roşu , Nouvier – Păun, Beleck. Au mai intrat Camora, Nascimento şi Goian. Antrenor Toni Conceicao.