CFR Cluj a câştigat clar, 5-0, meciul cu FC Voluntari, din etapa a 17-a a Ligii I.

Feroviarii au trecut cu bine peste un joc pe care erau obligaţi să-l câştige şi aşteaptă iar un pas greşit al FCSB-ului pentru a se distanţa şi mai tare în fruntea clasamentului.

Ocazii mari şi un gol anulat incorect au avut clujenii, într-un meci cu FC Voluntari în care diferenţa de valoare s-a văzut încă din minutul 2.

Asta pentru că, după doar un minut, oaspeţii au fost la un pas să deschidă scorul, la reluarea lui Malfleury. Lucrurile au reintrat repede în normal, iar după ratările lui Omrani şi Vinicius, golgheterul Ţucudean a înscris pentru 1-0. La pauză, feroviarii au intrat cu avans minim pe tabelă, dar s-au dezlănţuit în partea secundă la poarta fostului lor coleg Cosmin Vâtcă.

După ce temperatura de afară a ajuns la minus opt grade, Ţucudean a făcut dubla în doar şase minute, iar meciul era rezolvat. Manea şi Costache au stabilit scorul final în ultimele cinci minute, iar CFR Cluj s-a distanţat la cinci puncte de FCSB în fruntea Ligii 1.

Feroviarii aşteaptă acum un pas greşit al roş-albaştrilor duminică, dar şi meciul cu Dinamo, de marţi, programat în Ştefan cel Mare.