Dacia Felix, echipa care reprezintă avocaţii clujeni la Campionatul Mondial din Spania, a ratat calificarea în sferturile competiţiei.

Scenariul a fost identic cu cel din finala pierdută în 2016.

Adversarul a fost acelaşi, Feras da Babilonia, din Brazilia, iar românii au condus cu 1-0 până spre final, exact ca acum doi ani.

Mădălin Puşcă, din penalty, a marcat golul echipei formate în majoritate din jucătorii de la CS Floreşti, dar brazilienii au egalat în ultimele minute, după acelaşi scenariu identic de acum doi ani. Nu s-au jucat prelungiri şi s-a trecut direct la executarea loviturilor de departajare, acolo unde doar Văidean şi Oane au înscris.

Puşcă şi Mariş, în schimb, au ratat, iar Călin Budişan nu s-a putut opune niciunui penalty al brazilienilor, care au ajuns în sferturi cu scorul final de 5-3.

Avocaţii clujeni vor evolua acum în meciurile de clasament, locul nouă fiind cea mai înaltă poziţie pe care pot termina acest campionat mondial.