Ardealul - Viitorul _0360Ardealul Cluj a pierdut la scor finala Ligii Elitelor U19, 0-8 cu FC Viitorul, într-un meci disputat sâmbătă seara, la Mogoşoaia. Elevii lui Călin Moldovan au avut o primă repriză catastrofală, în care au primit cinci goluri, au ratat un penalty şi au rămas în inferioritate numerică.

Egalitatea s-a păstrat pe tabelă doar nouă minute, iar în minutul 25 scorul era deja 4-0 pentru formaţia patronată de Gheorghe Hagi. Ardealul a avut ocazia să reducă din diferenţă în minutul 34, însă Mocanu a irosit o lovitură de la 11 metri, după alte trei minute clujenii rămânând cu un om mai puţin, Roşca fiind eliminat pentru cumulul de cartonaşe galbene.

Până la pauză, clujenii au mai încasat un gol, câştigătoarea partidei fiind stabilită încă de la intrarea la vestiare. Viitorul a redus din viteză în partea secundă, ultimele trei goluri fiind marcate după minutul 75, Ardealul suferind, însă, una dintre cele mai grele înfrângeri din istoria clubului.

FC Viitorul va reprezenta, astfel, România în UEFA Youth League, în timp ce echipa clujeană e nevoită să se mulţumească cu titlul de vicecampioană naţională.

Ardealul Cluj: Potcoavă –  Bituleanu, Oltean, Băghiceanu, Neamţ –  Cozma, Drăghici, Prejmerean – N. Mocanu – Jude, Al. Roşca. Au mai intrat: Feraru, Covaci, Ţapoi. Antrenor: Călin Moldovan