IMG_1683CFR Cluj a ajuns la cinci meciuri consecutive fără victorie în Liga I, după ce a remizat şi cu Concordia Chiajna, 0-0, în etapa a 21-a. Jocul ardelenilor a avut, însă, din nou de suferit şi pare că e nevoie de un şoc la echipă pentru ca fosta campioană să poată să câştige din nou.

Miza extrem de mare pentru CFR Cluj la acest joc pare că a avut efect de bumerang pentru elevii lui Francisc Dican în prima repriză. Aceştia au început timid jocul din Gruia, iar Vali Lazăr a ratat o ocazie uriaşă în minutul 12, şutul său de la câţiva metri de poartă fiind respins în bară de către Vâtcă. Portarul CFR-ului, preferat în locul lui Mincă, criticat pentru prestaţia cu Pandurii, a avut o intervenţie salvatoare şi în faţa lui Pena, după care colegii săi au reuşit să mai echilibreze disputa, însă fără să-i dea mari emoţii lui Matache.

Clujenii au ieşit mult mai motivaţi de la vestiare şi au început să pună o presiune constantă pe defensia oaspeţilor, însă şi-au creat doar două ocazii importante de gol. Şutul lui Neluţ Roşu, din minutul 55, a fost scos în corner de portarul oaspeţilor, iar „capul” lui Cristian Lopez a trecut peste transversală, opt minute mai târziu. După aceste „sclipiri” ale ardelenilor, jocul gazdelor a devenit din nou încâlcit, iar cam toate acţiunile alb-vişiniilor s-au oprit la marginea careului Concordiei.

Meciul s-a terminat cu o simulare de „manual” a lui Neluţ Roşu în careul Chiajnei, o scenă grăitoare pentru lipsa de idei din jocul CFR-ului. Scor final 0-0, iar feroviarii au şanse tot mai mici la play-off, fie şi cu cele şase puncte de la TAS.

CFR Cluj: Vâtcă-T. Lopes (Nouvier ’69), Goian, Mureşan, Camora-Roşu, Petrucci-Jakolis, Cr. Lopez, Vitor Bruno (Păun ’46)-Beleck (Negruţ ’82). Antrenor: Francisc Dican

Concordia Chiajna: Matache-Bărboianu (Grădinaru ’76), Tincu, Mamele, Bucurică-Giurgiu, Br. Madeira-Serediuc, M. Cristescu, Lazăr (M. Constantinescu ’58)-Pena (Dina ’70). Antrenor: Adrian Falub