CS Floreşti a ajuns la 17 goluri marcate în ultimele două meciuri din campionat, după ce a câştigat în această seară jocul cu AS Viile Dejului, scor 8-0.

Trupa lui Călin Budişan nu a avut emoţii deloc în partida contra dejenilor, disputată în Parcul Sportiv „Iuliu Haţieganu”, floreştenii marcând de şase ori până la pauză.

Cu „ecuaţia” rezolvată în primele 45 de minute, gazdele acestui meci nu au mai forţat în repriza secundă, perioadă în care au mai înscris „doar” de două ori. Mariş, Dîrjan şi Frătean au dat câte o “dublă” în acest joc, în timp ce Roman şi Someşan au completat lista marcatorilor.

Astfel, cu punctaj maxim după primele patru etape din 2018, floreştenii au strâns un golaveraj de 24-4 şi au mai bifat un „antrenament” în perspectiva derby-ului cu Turda, programat peste două etape. Dejenii, în schimb, au patru eşecuri din tot atâtea meciuri în 2018, însă trei dintre ele au venit în partide cu echipe clasate în primele cinci locuri.

Etapa a 20-a continuă sâmbătă cu cinci partide, liderul Sticla Turda având o misiune uşoară cu CFR Dej, şi se va termina cu două meciuri duminică, printre care şi derby-ul Arieşul Mihai Viteazu-Unirea Iclod.