Runda a 23-a a Ligii a IV-a a debutat vineri seară, cu meciul dintre CS Floreşti şi CSM Câmpia Turzii.

Partida din Parcul Sportiv „Iuliu Haţieganu” a fost câştigată de către floreşteni, 3-0, după un meci în care oboseala şi-a spus cuvântul în tabăra „sârmarilor”, mai ales în repriza secundă.

CSM-ul a venit la acest joc după 120 de minute bifate miercuri în partida cu Olimpia Gherla, din Cupa României, iar la 48 de ore distanţă a mai evoluat încă 90 de minute. Fără doi dintre cei mai importanţi jucători, Dan Ştefan şi Dudaş, oaspeţii nu au putut emite mari pretenţii în acest meci.

Floreştenii, care nu s-au putut baza nici ei pe Părăvan, Dîrjan sau Văidean, şi-au văzut de treabă şi au marcat de trei ori, prin Someşan, Kilin, din penalty, şi Nuţ, câştigând al cincilea meci din cele şase disputate în 2018. Câmpia, în schimb, a ajuns la a 12-a înfrângere şi va rămâne pe locul nouă şi la finalul acestei etape.

Mâine se va juca Unirea Triteni-Olimpia Gherla, de la 11:00, Viitorul Feleacu-Someşul Gilău, de la 18:00 şi Armenopolis Gherla-Sticla Turda, de la 17:00.