CS Florești a obținut trei puncte calculate la meciul cu Someșul Gilău, scor final 4-2, care a contat pentru etapa a noua a Ligii a IV-a.

Toate cele șase goluri ale partidei din Florești s-au marcat în prima repriză, gazdele având 3-0 după mai puțin de 20 de minute, ”dubla” lui Paul Dîrjan și golul lui Claudiu Rus părând să simplifice meciul.

Automat, însă, s-a instalat și o relaxare în jocul elevilor lui Călin Budișan la acest scor, iar gilăuanii au reușit să marcheze două goluri în patru minute, prin Kerekes și Andrei Pop. Scorul pauzei, care avea să fie și cel final, a fost stabilit de Crișan în minutul 44, floreștenii învingând cu 4-2 și urcând, cel puțin până mâine, pe locul 1 în clasament.

De partea cealaltă, sezonul slab al Someșului continuă, formația lui Rareș Mateș ajungând la a șasea înfrângere din nouă meciuri, doar trei remize obținând gilăuanii în acest campionat.