Minaur Baia Mare şi CFR Cluj 2 au terminat la egalitate, 1-1, derby-ul din etapa a 17-a a Ligii a III-a.

Partida dintre ocupantele poziţiilor trei şi patru nu a înşelat aşteptările, iar clujenii au trecut în câteva rânduri pe lângă victorie.

După un început mai bun al băimărenilor, care au marcat în minutul 11 prin Moldovan, CFR-iştii, pentru care au jucat Răzvan Horj şi Cristi Bud, au început să pună o presiune tot mai mare la poarta gazdelor. Finalul primei reprize a adus şi egalarea, Dodi Joka reuşind să marcheze la capătul unei faze lucrate

În partea secundă, ambele formaţii au căutat victoria, pentru că un egal era bun doar pentru primele două clasate, CFR-iştii ratând câteva şanse bune de a trece în avantaj. Până la urmă meciul s-a încheiat 1-1, iar cele două echipe îşi păstrează poziţiile trei şi patru în clasament.

CFR Cluj 2, aflată la şapte puncte în spatele liderului Comuna Recea, dar şi la egalitate cu Sănătatea, are primul derby judeţean al anului vineri, cu Unirea Dej.