CFR Cluj a câştigat, 2-0, meciul amical cu FC Ufa, primul al stagiului de două săptămâni din Cipru.

Nou veniţii Claudiu Bumba şi Ciprian Deac au început meciul în primul „11”, însă cei care au marcat au fost Bud, în minutul 45, din penalty şi Omrani, cu cinci minute înainte de final.

Valoarea şi, mai ales, diferenţa de pregătire şi-au spus cuvântul în acest meci, ruşii, aflaţi pe locul opt în întrecerea internă, urmând să reia campionatul abia peste o lună şi jumătate, antrenorul Vasile Miriuţă introducând alţi şapte jucători în repriza secundă.

Următorul meci al feroviarilor va fi vineri, împotriva ciprioţilor de la Karmiotissa, aflaţi tot în prima ligă.

De menţionat şi că, luni seara, Claudiu Bumba şi-a primit „botezul” în cantonamentul feroviarilor. Cum Deac are destule meciuri la activ în tricoul CFR-ului, noul venit Bumba a fost nevoit să cânte imnul echipei alb-vişinii, mijlocaşul ofensiv, sosit de la Hapoel Tel Aviv, descurcându-se şi cu ajutorul colegilor.

Un video cu acest moment poate fi vizionat mai jos.