13315651_1757322057846716_619326339823071181_nÎn Cupa Liceelor NeuronKid 2016 Cluj s-au disputat, luni, sferturile de finală, acolo unde campionii de la Liceul „Augustin Maior” şi cei de la Liceul cu Program Sportiv (LPS) nu au avut nicio emoţie.

Dacă primii au trecut cu 4-1 de „Edmond Nicolau”, LPS i-a învins cu 7-2 pe cei de la „Transporturi” şi, cel mai probabil, aceste echipe vor juca şi finala competiţiei. De altfel, în parcursul spre semifinale, cele două formaţii şi-au spulberat toţi adversarii, golaverajul campionilor de anul trecut fiind de 32-6 până acum, în timp ce LPS a marcat 28 de goluri şi a primit doar cinci.

În celelalte două „sferturi”, Liceul Energetic a trecut cu 4-3 de „Alexandru Borza”, în timp ce „Gheorghe Lazăr” l-a învins pe „Onisifor Ghibu” cu 5-3. În semifinale, programate vineri la Winners Sports Club, vor avea loc meciurile „Augustin Maior” – Energetic şi LPS – „Gheorghe Lazăr”, finala urmând să aibă loc în 8 iunie, la Sala Sporturilor „Horia Demian”.