Turul trei al Cupei României, faza naţională, se va disputa astăzi şi mâine, Clujul rămânând cu două echipe în competiţie.

Universitatea va primi, miercuri, vizita celor de la ACS Comuna Recea, o echipă deloc de neglijat. Maramureşenii s-au bătut pentru primele locuri ale Ligii a III-a în sezonul trecut, iar acum au punctaj maxim după trei etape, ocupând locul doi în clasamentul seriei a cincea.

Oferte echipament JomaOferte Joma

Va fi primul duel dintre „U” Cluj şi Comuna Recea în acest sezon, oaspeţii, pregătiţi de Romulus Buia, urmând să revină pe Cluj Arena în etapa a 12-a, programată în 11 noiembrie. Partida de mâine va începe la ora 16:30, iar biletele costă 10 lei la peluză, 12 lei la tribuna a doua şi 1,9 lei pentru elevi, studenţi şi pensionari.

Tot miercuri, de la aceeaşi oră, dar la aproape 200 de kilometri distanţă, Sănătatea Cluj va încerca şi ea să se califice în turul patru al Cupei României. Teoretic, trupa lui Csaba Kis şi Dan Matei pare să aibă o misiune uşoară, Unirea Cristuru Secuiesc, adversarul clujenilor, evoluând în Liga a IV-a. Totuşi, drumul lung, plus „avertismentul” harghitenilor din turul precedent, 3-1 cu Avântul Reghin, sunt două motive care nu ar trebui să-i relaxeze foarte mult pe „viruşii verzi” înaintea acestei partide.

Dacă „U” şi Sănătatea vor ajunge în următoarea fază a Cupei României, vor încasa şi primii bani din partea FRF rezervaţi acestei competiţii. Un succes în turul patru va însemna nu doar un meci împotriva unei echipe de Liga I mai apoi, ci şi un premiu de 3.000 de euro, învinsa urmând să încaseze 1.000 de euro.

3 COMENTARII

• Adi asta e agitatorul ala cu 20 de nick-uri de pe stiridesport. Cum la aia singurul jurnalist e in concediu, nu au mai adaugat nicio stire si cum obositul asta trebuie sa isi faca norma de postari a zis sa agite si aici un pic treaba. Bitang de nomad prost