CFR Cluj a terminat la egalitate şi finala campionatului cu FCSB, 1-1, şi rămâne la două puncte în spatele rivalilor din Bucureşti în lupta la titlu.

Feroviarii au primit din nou gol în prelungiri de la roş-albaştri, la fel ca în turul play-off-ului, iar antrenorului Dan Petrescu nu i-a căzut deloc bine acest lucru.

“Bursucul” i-a lăudat pe jucători după meci pentru atitudinea avută, dar a spus şi că echipa sa nu avea voie să mai încaseze un gol în prelungiri de la FCSB. Întrebat de ce CFR-ul nu a reuşit să ţină niciodată de rezultat în cele patru confruntări cu echipa lui Nicolae Dică, Dan Petrescu nu s-a considerat vinovat.

“Nu antrenorul joacă, antrenorul vorbeşte. Antrenorul ce să facă? Eu am făcut schimbările bine, ne-am pregătit bine, am motivat echipa bine, dar pe final acolo nu intră antrenorul în poartă. Clar că trebuia să ne apărăm mult mai bine la acea fază, pentru că FCSB nu prea a avut mai nimic la poarta noastră în acest meci”, a declarat Dan Petrescu, la final.

Antrenorul clujenilor a povestit şi ce le-a spus la pauză jucătorilor în vestiar, cea mai mare problemă a sa fiind, acum, motivarea pentru meciul cu CSU Craiova.

“Sunt foarte supărat, şi jucătorii sunt la fel, pentru că ne doream foarte mult victoria. La pauză am avut o discuţie mai puternică şi le-am zis jucătorilor că dacă vom continua să jucăm aşa, nu o să dăm gol niciodată. Acum e prima oară când nu mai suntem la mâna noastră. Nu va fi uşor să câştigăm toate meciurile, şanse mai sunt, dar mai mici. Mai sperăm, pentru că dacă nu sperăm nu mai are rost să mai mergem la antrenament. Dacă vom termina pe locul 1, va fi un sezon excelent, dacă vom termina pe doi, va fi un sezon foarte bun, iar dacă vom încheia pe locul trei, va fi un sezon bun. Dacă voi rămâne la CFR, pentru că eu îmi doresc, echipa asta va câştiga un trofeu”, a mai precizat antrenorul clujenilor.

CFR Cluj o va întâlni pe CSU Craiova sâmbătă, de la ora 20:45 pe teren propriu, în timp ce FCSB va juca la Iaşi după două zile, luni.