CFR Cluj a disputat în această seară, 29 iulie, al treilea meci din acest sezon al Ligii I contra echipei Gaz Metan Mediaş. Partida a avut loc pe terenul din Mediaş şi s-a terminat cu victoria CFR-ului, 3-0. Culio (28), Nouvier (36) şi Urko Vera (60) sunt jucătorii care au marcat golurile ,,feroviarilor”.

Prima ocazie a partidei a venit din partea lui Buziuc, în minutul 10, care a tras pe lângă poarta lui Vâtcă. CFR-iştii nu s-au lăsat, iar în minutul 16 Vera şi Păun au încercat să marcheze, dar Greab a reuşit să reţină. Păun (27) a fost faultat în careu, iar Culio (28) a deschis scorul din penalty, 0-1.

Replica Gazului a venit prin Golubovic (30) care a trimis cu capul pe lângă poartă. Nouvier (36) a marcat al doilea gol pentru CFR, după o pasă primită de la Ciprian Deac. Astfel, ,,alb-vişinii” au intrat la vestiare conducând cu 2-0.

La începutul reprizei secunde Nouvier (47) a încercat să marcheze un nou gol, dar a trimis cu capul pe lângă poarta lui Greab. În minutul 52 Olaru putea să marcheze pentru Mediaş, dar Vâtcă a fost la post şi a reţinut mingea. Urko Vera (60) s-a trecut şi el pe lista marcatorilor după ce a trimis cu capul mingea primită de la Nouvier, 3-0.

Culio (71), Surugiu (77) şi Bokila (83) au încercat să modifice tabela, dar mingea nu a respectat traiectoria dorită de jucători. Fluierul final al arbitrului Sebastian Colţescu a adus trei puncte pentru CFR Cluj, care a învins-o pe Gaz Metan Mediaş la scor de neprezentare, 3-0.

După cele trei etape ale Ligi I, CFR Cluj a strâns şapte puncte, iar Gaz Metan Mediaş doar un singur punct. În etapa următoare, CFR va juca în deplasare cu CSM Poli Iaşi, iar Gaz Metan Mediaş cu Dinamo Bucureşti.