Someşul Dej ţine aproape de primele două clasate, după ce a câştigat derby-ul pentru locul trei cu Arieşul Mihai Viteazu, din deplasare, 3-0.

Formaţia lui Mircea Bolba a ştiut să profite de şansele avute, dar şi să-şi facă meciul uşor, marcând repede.

Paul Bogdan a deschis scorul după numai şase minute, iar echipa lui Lucian Roşu a fost „invitată” la atac. Golul marcat în startul partidei avea să conteze mult până la urmă pentru soarta celor trei puncte, Someşul liniştind definitiv meciul cu 20 de minute înainte de final, graţie reuşite lui Budăcan.

Acelaşi Paul Bogdan a stabilit scorul final în ultimele minute, iar oaspeţii au câştigat mai uşor decât credeau duelul cu o echipă care nu pierduse niciun joc până acum.

În clasament, dejenii rămân la cinci puncte de Iclod şi la patru de Floreşti, dar au şi patru puncte acum peste Arieşul Mihai Viteazu.

“Am greşit mult şi ne-au prins, dar victoria lor este meritată”, a spus vicepreşedintele Arieşului, Ioan Arion.

„Am avut foarte multe ocazii şi am dominat total, nu le-am dat nicio şansă. Asta chiar dacă doi dintre jucătorii importanţi, Boerean şi Petrean au ieşit accidentaţi în prima repriză. Dar echipa joacă acum aşa cum îmi doresc, se vede mâna antrenorului, e un joc total diferit. Vom lupta până la capăt, deşi rămân la părerea că locul 1 e luat”, ne-a spus finanţatorul dejenilor, Vicenţiu Ştir, pentru care CS Floreşti e scăpată în câştigătoare a campionatului.