img_1816Sticla Arieşul Turda a câştigat categoric meciul cu CFR Dej, din etapa a opta a Ligii a IV-a, 8-1.

Jocul împotriva penultimei clasate a fost la discreţia totală a turdenilor, care s-au descătuşat după ultimele trei meciuri din campionat, toate încheiate la egalitate, chiar dacă un punct a fost scos împotriva Universităţii Cluj.

Jucătorii pregătiţi de către Artur Podar nu au avut nicio emoţie în faţa formaţiei dejene, deşi cinci dintre goluri au venit abia în ultimul sfert de oră. Soporan, Lăkătuş, Nicoară, Kiesz, Mărie şi Silaghi, ultimii reuşind câte două goluri, au fost marcatorii gazdelor, Dican reducând din diferenţă pentru dejeni.

“Era şi timpul să câştigăm astfel. Putem şi să spunem că a fost o descătuşare, dar e greu, pentru că au fost nişte copii şi nu poţi să-ţi dai seama exact de potenţial. A fost o victorie fără probleme, chiar dacă am dat gol doar după vreo 20 de minute, dar care contează la moral pentru meciul de miercuri, de la Gilău”, a declarat antrenorul gazdelor, Artur Podar, tehnicianul Dejului, Darius Boldor, neputând fi contactat.

Turdenii au urcat, deocamdată, pe locul trei în clasament, în timp ce dejenii rămân fără vreun punct adunat până acum.