Sănătatea Cluj a terminat la egalitate, 2-2, meciul cu Unirea Tăşnad, din etapa a doua a campionatului.

“Viruşii verzi” au motive să fie nemulţumiţi după acest egal, în minutul 70 clujenii conducând cu 2-0.

De altfel, Sănătatea a controlat meciul din judeţul Satu Mare timp de mai bine de o oră. Ceaca a deschis scorul după 15 minute, în prima parte Roman având şi un gol anulat, după ce arbitrul a considerat că mingea a depăşit, înainte, linia de margine.

Nici repriza a doua nu a fost începută rău de către „viruşi”, care s-au desprins pe tabelă graţie golului marcat de Lupu. Ultimele 20 de minute au fost de coşmar, însă, pentru clujeni, care au primit două goluri pe fondul unei agresivităţi crescute a Tăşnadului, de la Vădan şi Silaghi.

„I-a adus un pic şi arbitrul peste noi, presiune, agresivitate şi am cedat. Ne-a fost puţin teamă la 2-1, pentru că dacă stăteam noi bine în teren nu pierdeam acest meci. Am jucat bine, ei nu ne-au pus probleme timp de 70 de minute, ba dimpotrivă. Meritam victoria, dar nu am reuşit să ţinem de scor pe final”, a spus antrenorul Sănătăţii, Csaba Kis.

„Viruşii” rămân, însă, neînvinşi după primele două etape, având patru puncte în clasament.