CFR Cluj s-a impus destul de lejer în meciul cu Dinamo Bucureşti din deplasare, 3-0, după un joc în care diferenţa de valoare s-a văzut din plin.

Jucătorii lui Conceicao au forţat atât cât a trebuit pentru victorie şi aşteaptă iar un pas greşit al FCSB-ului, deocamdată alb-vişiniii având cinci puncte în fruntea clasamentului.

Meciul din „Ştefan cel Mare” a fost echilibrat în prima jumătate a reprizei întâi, niciuna dintre echipe nereuşind să-şi creeze ocazii de poartă. După minutul 25, CFR-iştii au fost mult mai periculoşi, iar Deac a trecut de puţin pe lângă minge, cu poarta goală în faţă.

După un şut al lui Popa, care l-a dezmorţit pe Arlauskis, oaspeţii au deschis scorul printr-o execuţie personală a lui Păun, care l-a surprins pe Penedo. Ţucudean a irosit o şansă mare apoi de a face 2-0, iar la pauză Dinamo încă mai avea speranţe.

Acestea au fost năruite după doar patru minute la reluare. Ţucudean, aflat într-o poziţie suspectă de offside, a scos un penalty transformat fără emoţii de Culio, iar CFR-ul rezolva meciul. Clujenii au lăsat-o mai moale până la final, iar „câinii” s-au văzut şi ei în ofensivă, însă au întâlnit un Arlauskis în zi mare.

Portarul clujenilor i-a blocat pe Popa şi Ait-Atmane, la cele mai mari ocazii ale gazdelor, iar Ţucudean a demonstrat pe final că merita şi el un premiu la Gala Fotbalului Românesc. Golgheterul Ligii 1 a stabilit, cu un şut sub bară, scorul final, iar clujenii aşteaptă jocul FCSB-ului de la Sfântu Gheorghe, pentru a vedea câte puncte va avea avantaj în fruntea clasamentului.