Derby-ul primelor clasate, CFR Cluj şi FCSB, s-a jucat în această seară, 10 februarie, pe Arena Naţională.

Partida dintre cele două echipe s-a încheiat 1-1, după ce Vinicius (33) a deschis scorul în prima repriză, iar Budescu (76) a egalat din penalty.

FCSB a avut o primă ocazie periculoasă în startul partidei, dar mingea trimisă de Budescu (6) de pe partea stângă a fost respinsă de Arlauskis, faza stingându-se cu un corner. Câteva minute mai târziu Andrei Mureşan (10) a fost aproape de autogol, în urma centrării lui Teixeira.

Deac a executat lovitura liberă primită de CFR, portarul Vlad a pierdut duelul pentru minge cu Djokovic, iar aceasta a ajuns la Ţucudean, care a trimis în transversală, apoi Vinicius (33) a trimis balonul în poartă din careul mic, deschizând scorul pe Arena Naţională, 0-1. FCSB putea egala prin Florinel Coman (45), dar acesta a trimis în plasa laterală, după ce a reuşit să scape de fundaşii CFR-ului. Astfel, ardelenii au intrat la vestiare în avantaj, 0-1.

Budescu (53) a centrat în faţa porţii CFR-iste, dar niciunul dintre colegii lui, care se aflau în careul advers, nu au trimis mingea în poartă, iar Arlauskis a prins balonul. FCSB a egalat din penalty, prin Budescu (76), după o intervenţie a lui Mureşan asupra lui Fl. Tănăse, 1-1, acesta fiind şi scorul final al partidei. Acest egal o avantajează pe echipa din Gruia, care îşi menţine poziţia de lider al Ligii I şi o ţine pe FCSB la două puncte distanţă.