IMG_6254_1024x683CFR Cluj a izbutit doar o remiză cu Dinamo Bucureşti, 1-1 duminică seară în Gruia, iar şansele de calificare în play-off-ul Ligii I sunt în acest moment foarte mici.

Gazdele au marcat primii, în minutul 10, prin Jakolis, care a înscris după ce portarul Cerniauskas a respins şutul lui Cristian Lopez. Doar peste 10 minute dinamoviştii au reuşit egalarea: Rotariu a recuperat în atac, a trimis în careu pentru Palic, care a marcat simplu.

În repriza a doua clujenii au vrut mai mult, au încercat să se apropie periculos de poarta oaspeţilor, însă situaţiile demne de semnalat au cam lipsit, în timp ce oaspeţii s-au mulţumit cu remiza. Astfel, a ieşit un 1-1 care o dezavantajează mai degrabă pe CFR Cluj în acest moment al campionatului.

Cele două echipe au evoluat în următoarele formule:

CFR Cluj: Mincă – Coelho, Larie, A. Mureşan, Camora – Jakolis (’72 Păun), Gomelt, Petrucci, Nouvier – N. Roşu (’67 Beleck) C. Lopez. Antrenor: Toni Conceicao

Dinamo Bucureşti: Cerniauskas – Fai, Puljic, Mevlja, St. Filip – Nedelcearu, P. Anton, D. Rotariu, Palic (’90+2 Marc) – C. Gavrilă (’62 Valentin Costache), Essombe (’58 Gnohere).  Antrenor: Mircea Rednic

După 23 de etape, CFR ocupă doar locul 10 în clasamentul Ligii 1, cu 24 de puncte. Chiar dacă formaţia clujeană va primi cele 6 puncte înapoi de la TAS, va acumula 30 de puncte, iar în acest moment ASA Târgu-Mureş, care se situează pe ultimul loc de play-off, are 35 de puncte.