Olimpia Gherla şi Arieşul Mihai Viteazu au oferit un meci cu un final tensionat, terminat la egalitate, 1-1.

Gherlenii au ratat şansa victoriei în minutul 87, atunci când au irosit un penalty, nereuşind să profite nici de eliminarea portarului Mureşan, de la oaspeţi, venită pe finalul primei reprize.

Goalkeeperul Arieşului a făcut atunci un fault în postură de ultim apărător, iar gherlenii au deschis scorul după 10 minute de la reluarea meciului, prin Berende. Pe un teren îngreunat şi de ploaia care a căzut pe tot parcursul meciului, Arieşul a reuşit să revină graţie unei lovituri de la 11 metri, transformată de Cătălin Crişan în minutul 78.

Finalul le-a aparţinut elevilor lui Adrian Trif, însă penalty-ul primit în minutul 87 a fost irosit de către Balint, care a trimis în bara transversală. Astfel, meciul s-a terminat la egalitate, iar Olimpia a căzut la două puncte în spatele celor de la CS Floreşti, în timp ce Arieşul rămâne pe locul cinci în clasament.