cfr petrolul ploiestiCFR Cluj a fost învinsă cu 1-0 de către Petrolul Ploieşti vineri după-masă în etapa a 10-a din play-out-ul Ligii 1 de fotbal. Toni Conceicao a menajat majoritatea titularilor din meciul precedent, pentru finala Cupei României programată marţi cu Dinamo.

Feroviarii abordau partida de la Ploieşti după un recital de goluri în Gruia, 5-1 cu ACS Poli Timişoara, dar cu gândul la finala Cupei României. Antrenorul Toni Conceicao a păstrat un singur titular din meciul cu timişorenii, pe Nouvier, folosind în rest jucători care au evoluat mai puţin în ultima perioadă sau au fost utilizaţi din postura de rezervă în ultima partidă.

Singurul gol al meciului a fost marcat în minutul 24 de Zoubir, care a trimis un şut cu efect, plasat, din colţul careului de 16 metri, iar portarul Vîtcă, mascat de jucătorii ambelor echipe aflaţi în faţa sa, nu a reuşit să pareze.

Deşi au mai avut aproape trei sferturi de meci la dispoziţie, “feroviarii” nu au izbutit să mai egaleze şi au părăsit terenul învinşi. Paradoxal, CFR-ul, echipă care îşi propune locul 1 în play-out, ocupând în prezent poziţia a 3-a, a reuşit să obţină doar un punct în două meciuri cu ultima clasată, Petrolul Ploieşti: 0-0 acasă şi 0-1 în deplasare.