CFR Cluj a terminat la egalitate, 0-0, meciul amical cu Vorskla Poltava, primul al stagiului de pregătire din Turcia.

După un joc lipsit de ocazii importante, Ţucudean şi Peteleu ratându-le pe cele mai mari, feroviarii se pregătesc acum pentru al doilea amical, programat vineri, cu FC Zurich.

Meciul din Antalya a început sub semnul echilibrului. Pe un frig neobişnuit pentru Turcia în această perioadă, cele două echipe au intrat greu în ritm, abia pe finalul primei reprize jocul fiind mai alert.

Ocaziile clare de gol au lipsit în primele 45 de minute, iar după 10 minute de la reluare Ţucudean a ratat-o pe cea mai mare. Acesta, însă, nu a reuşit să înscrie din poziţie bună, iar Chesnakov a ratat şi el o şansă bună la poarta clujenilor. Mingea a stat apoi mai mult între cele două careuri, iar ocaziile au apărut doar pe final.

Ucrainenii au ratat primii, iar apoi Peteleu a fost aproape să-l învingă pe portarul celor de la Vorskla printr-un şut de la distanţă. S-a terminat, însă, 0-0, iar CFR-ul va juca următorul meci vineri, cu FC Zurich.

CFR Cluj: Arlauskis-Manea, Lang, Mureşan, Camora-Djokovic, Bordeianu, Ioniţă-Deac, Ţucudean, Omrani.