Amânat în urmă cu două săptămâni, meciul dintre Ardealul Cluj şi Universitatea Craiova, din penultima etapă a turului Ligii Elitelor U19 s-a disputat de Ziua Naţională a României.

Partida s-a jucat pe terenul sintetic de la baza “Ardealul” şi s-a terminat cu victoria oltenilor, scor 6-2, după ce formaţia clujeană a marcat prima.

Scorul a fost 1-1 la pauză, iar diferenţa s-a făcut în primele 10 minute ale reprizei secunde, atunci când craiovenii au marcat de trei ori consecutiv. Jocul a fost echilibrat în primele 45 de minute, Vaida deschizând scorul pentru clujeni după jumătate de oră. Oaspeţii au egalat în urma unui corner, iar în debutul părţii secunde au profitat de căderea psihică a clujenilor.

După golul de 1-2, oltenii au continuat să preseze şi, la 1-4, meciul era decis. Oaspeţii au dus scorul chiar la 1-5, profitând atât de greşelile din defensivă ale clujenilor, cât şi de o zi proastă avută de ambii portari ai lui Călin Moldovan. Vaida a redus din diferenţă, iar scorul final l-a stabilit Alex Rus, care şi-a introdus mingea în proprie poartă.

Două goluri ale lui Boştină şi reuşitele lui Niţu, Baicu şi Moga au dus formaţia olteană pe locul doi în clasament, peste CFR Cluj, dar sub liderul de la finalul turului, Universitatea Cluj. „Studenţii” au trei puncte peste Craiova, în timp ce Ardealul rămâne pe locul şase.