IMG_2212Sănătatea Cluj a pierdut, 0-1, meciul din deplasare cu CSM Sighet, programat în etapa a 18-a din seria 5 a Ligii a III-a.

Jucătorii lui Marius Semeniuc au repetat, în mare parte, jocul bun de la Miercurea Ciuc din etapa trecută, însă ratările la poarta gazdelor şi un penalty neacordat, pe care clujenii i l-au imputat arbitrului, au făcut ca oaspeţii să se întoarcă fără puncte din Maramureş.

„Viruşii” au jucat, în ultimele cinci minute, cu un om în plus pe teren, însă timpul rămas a fost prea scurt pentru un gol egalizator, astfel că Sănătatea a bifat a opta înfrângere stagională.

„Noi am avut ocazii, inclusiv o bară, am făcut un joc bunicel şi nu cred că gazdele ne-au fost superiori, golul fiind încasat după o greşeală personală. Am avut, însă, un penalty clar neacordat la Lupu, vizibil de pe Lună, chiar s-a auzit şi contactul dintre jucători. Am evoluat şi pe un teren rău, dar asta este, ne pregătim acum pentru jocul de acasă de vineri”, ne-a spus tehnicianul Sănătăţii, Marius Semeniuc.

Clujenii vor întâlni pe CS Iernut în runda următoare, primul joc pe teren propriu al acestora după o pauză de mai bine de o lună.

Sănătatea Cluj: Iura – Bucur, Matei, Negru, Ţîrlea – Someşan, Cristea, Bălătici, Lupu – Ceaca, Gâţ. Au mai intrat: Mihalache, Rotar şi Nicula. Antrenor: Marius Semeniuc