IMG_4643Universitatea Cluj nu a beneficiat de rezultate favorabile nici în ultima etapă din sezonul regulat al Ligii a II-a, astfel că va lupta pentru evitarea retrogradării în Liga a III-a.

CS Mioveni a câştigat cu 3-0 la Reşiţa, FC Braşov s-a impus cu acelaşi scor, pe teren propriu, în faţa echipei Şoimii Pâncota, în timp ce derby-ul FCM Baia Mare – CSM Râmnicu Vâlcea s-a terminat 0-0, în urma acestor rezultate „U” terminând pe locul opt sezonul regulat, cu 44 de puncte, la un punct în spatele Mioveniului, ultima formaţie care s-a calificat în play-off.

ClasamentTot cu 44 de puncte a încheiat şi CSM Râmnicu Vâlcea, însă avantajul rezultatelor directe i-a trimis pe vâlceni pe locul şapte, în timp ce FCM Baia Mare, FC Braşov şi CS Mioveni au obţinut calificarea în play-off după această ultimă etapă a sezonului regulat.

Universitatea Cluj va evolua, astfel, în play-out, primul meci pentru elevii lui Mihai Teja urmând să aibă loc sâmbătă, 9 aprilie, pe Cluj Arena, cu Unirea Tărlungeni. Potrivit ţintarului stabilit de către FRF, “studenţii” vor încheia meciurile din play-out împotriva aceleiaşi formaţii.

Reamintim, “U” Cluj va intra cu 16 puncte în play-out, din cele şase echipe care evoluează în acest mini campionat doar două urmând să se salveze direct de la retrogradare.

Mai jos puteţi vedea programul complet al „şepcilor roşii”, cu menţiunea că în retur ar putea interveni şi câteva etape intermediare, astfel că zilele de desfăşurare din a doua parte a play-out-ului nu au fost încă stabilite.

ETAPA 1, 9 aprilie                                               ETAPA a 6-a

„U” Cluj – Unirea Tărlungeni                                  “U” Cluj – CSM Râmnicu Vâlcea

ETAPA a 2-a, 16 aprilie                                      ETAPA a 7-a

Olimpia Satu Mare – „U” Cluj                                Metalul Reşiţa – “U” Cluj