Ultima etapă a campionatului Ligii a IV-a s-a disputat miercuri seară, atunci când au avut loc şase meciuri.

Doar patru s-au şi terminat însă, pentru că la Triteni s-a jucat doar 20 de minute, iar la Bonţida, cu Olimpia Gherla gazdă, aproape o oră.

Unirea Triteni a întâlnit-o pe CFR Dej, însă oaspeţii s-au prezentat doar şapte la meci, exclusiv juniori.

După aproximativ 20 de minute de la start, perioadă în care gazdele au marcat de patru ori, prin Saşa, Luduşan şi surpriza Paul Pintilie, cu o dublă la primul meci în acest sezon, dejenii au rămas în şase jucători, iar jocul a fost oprit conform regulamentului. Astfel, Triteniul s-a impus cu 4-0 şi a urcat pe locul patru în clasament.

La Bonţida, s-au întâlnit Olimpia Gherla şi Someşul Gilău, iar la scorul de 8-1 pentru gazde jocul a fost oprit tot pentru că oaspeţii au rămas în doar şase jucători. Asta s-a întâmplat în minutul 52, oaspeţii bazându-se la acest meci doar pe juniori. Bondor, cu un hat-trick, Coldea, Gorgan, Stupinean şi fraţii Paul şi Andrei Sîmboan au fost marcatorii gherlenilor, pentru gilăuani înscriind Sergiu Miron.

Surpriza acestei etape a fost înfrângerea celor de la Arieşul Mihai Viteazu, 3-4 pe teren propriu cu CSM Câmpia Turzii. Acesta este şi rezultatul în urma căruia Triteniul a urcat pe locul patru în clasament în dauna Arieşului, care a făcut tocmai în ultima etapă unul dintre cele mai slabe meciuri ale sezonului. Fără presiune la acest joc, „sârmarii” au jucat dezinvolt şi aveau 4-2 în minutele de final, după golurile lui Oltean, Dan Ştefan şi Moldovan Sebastian, ultimul cu o dublă, însă formaţia lui Valentin Şandru a rămas tot pe locul nouă în clasament. În schimb, Arieşul a ratat şi un penalty în acest meci prin Danciu, care a fost şi eliminat în prelungiri, împreună cu Mureşan, echipa lui Lucian Roşu terminând meciul în nouă. Cîţcăuan, cu o dublă, şi Macula au fost marcatorii Arieşului, care a pierdut trei din ultimele patru jocuri.

Sticla Arieşul Turda a încheiat campionatul tot cu o victorie. A fost 3-0 pentru campionii acestui sezon pe terenul Unirii Iclod, într-un meci mai degrabă cu aer de vacanţă. Florin Dan, Chişu şi autogolul lui Oltean au stabilit scorul final, turdenii bifând un nou meci de pregătire în perspectiva barajului de promovare în Liga a III-a.

Urmăritoarea principală a sezonului, CS Floreşti, a intrat în vacanţă după un 1-1 obţinut pe terenul celor de la Sporting Apahida. Elevii lui Călin Budişan au condus până aproape de final datorită golului înscris de Frătean, însă fostul coleg al acestuia din turul campionatului, Tăbîrţă, a egalat şi a împărţit punctele între cele două formaţii.

În fine, un meci cu ratări multe, mai ales în tabăra învinşilor, a fost la Mintiu-Gherlii, acolo unde Vulturul s-a impus cu 4-2 în faţa celor de la AS Viile Dejului. Oaspeţii conduceau cu 2-1 în repriza secundă, după golurile lui Mihai Mureşan şi Trif, dar ratările dejenilor le-au băgat înapoi în meci pe gazde, care au fost mult mai pragmatice. Urcat vârf de atac, Lehene a reuşit să înscrie, în timp ce Alex Rus şi Morar, acesta din urmă cu o dublă, au marcat golurile care au adus o victorie nesperată, la un moment dat, “vulturilor”.

Astfel, s-a încheiat un nou sezon al Ligii a IV-a, iar mai jos puteţi vedea clasamentul după 30 de etape, cu menţiunea că Someşul Gilău va termina peste Armenopolis datorită rezultatelor directe.