CFR Cluj a terminat la egalitate, 1-1, derby-ul etapei a opta a Ligii I, cu FCSB.

Campioana a revenit după ce a fost condusă şi, cel puţin la nivel psihologic, pare că a trecut peste şocul eliminării cu Dudelange.

Fotbalul a început în Gruia după 10 minute în care oaspeţii au fost pedepsiţi cu două „galbene” pentru agresivitate. Primul a ratat Coman, cu un şut slab din careu, iar apoi clujenii au trecut de două ori pe lângă gol, la şutul lui Lang şi „capul” lui Djokovic.

O greşeală a lui Lang în defensivă i-a fost fatală echipei sale, Coman fiind pe fază şi deschizând scorul în minutul 24, atunci când un sfert din stadion a şi sărit în picioare. Jucătorii lui Conceicao au preluat apoi iniţiativa, însă au fost periculoşi doar prin şuturi de la distanţă, în timp ce roş-albaştrii au trecut pe lângă majorarea scorului pe contraatac.

Repriza a doua a început direct cu golul lui Ţucudean, care a trimis în poarta goală după o minge respinsă în faţă de Bălgrădean, iar scorul redevenea egal. După un şut periculos expediat imediat de Males, meciul a scăzut în intensitate mai apoi şi nu s-a mai întâmplat nimic până în minutul 70, atunci când Bălgrădean a scos greu reluarea lui din careu a aceluiaşi Ţucudean.

Dică a forţat cu Moruţan şi Teixeira, Conceicao l-a introdus pe Moutinho, iar primul l-a evidenţiat pe Arlauskis cu un şut în minutul 79. Peste trei minute Ţucudean a marcat, însă golul său a fost anulat pentru offside. Finalul a fost unul liniştit de ambele părţi, iar egalul o avantajează pe FCSB, care rămâne la două puncte în faţa clujenilor.

CFR, în schimb, a arătat mai bine la atitudine, însă jocul este departe de a-i convinge pe suporteri.