Sănătatea Cluj a început, vineri, seria meciurilor amicale din această vară, „viruşii verzi” primind vizita celor de la Sticla Arieşul Turda.

S-au jucat trei reprize a câte 30 de minute pe terenul de la baza „Clujana”, turdenii reuşind să se impună cu 5-3.

Csaba Kis şi Dan Matei au folosit echipa standard a clujenilor doar în prima repriză, care s-a încheiat la egalitate, 0-0. Mai apoi, cei doi antrenori ai Sănătăţii au introdus mai mulţi jucători aflaţi în probe, turdenii profitând din plin de pe urma acestor schimbări.

Jucătorii lui Artur Podar au preluat conducerea şi, chiar dacă au fost egalaţi în două rânduri, au reuşit să se distanţeze decisiv mai apoi. Mai pregătiţi şi din punct de vedere fizic, oaspeţii au marcat prin Silaghi, Lăkătuş, Răzvan Moldovan şi Chişu, nou venitul în tabăra alb-roşilor înscriind două goluri. Tot o dublă a izbutit şi Varodi, de partea cealaltă, Şoimuşan reuşind celălalt gol al Sănătăţii Cluj, într-un meci amical care a folosit din plin ambelor formaţii.

Mai jos aveţi câteva fotografii de la această partidă.