Etapa a 23-a a Ligii a IV-a a continuat cu patru meciuri duminică, primul dintre ele încheiat dramatic, iar ultimul spectaculos.

Sporting Apahida a câştigat cu 2-1 în faţa Vulturului Mintiu-Gherlii, după ce în minutul 88 scorul era 1-0.

Tăbîrţă a marcat pentru alb-negri în a doua repriză, după o primă parte în care ambele formaţii au trecut pe lângă gol. Pe final, însă, Apahida avea să tremure pentru cele trei puncte în meciul de la baza “Ardealul”.

Un penalty primit de oaspeţi în minutul 89 a fost transformat de către Daniel Pop, dar în minutul 90+2 Sporting a reuşit să obţină cele trei puncte. Vasilaş, cu un şut de la marginea careului, a adus o victorie importantă gazdelor, de la care Tăbîrţă a fost eliminat pentru proteste chiar după golul victoriei. „Vulturii”, în schimb, nu au fost ocoliţi de ghinion nici acum, cu Apahida fiind al treilea meci consecutiv în care primesc gol în prelungiri.

CS Floreşti nu a avut mai deloc emoţii în deplasare cu CFR Dej. Liderul s-a impus cu 3-0, după un joc decis în repriza a doua. Roş-albaştrii au condus cu 1-0 la pauză şi au rezolvat meciul în repriza secundă, Văidean, Feher şi Paul Dîrjan aducând a 18-a victorie din acest sezon pentru floreşteni. Dejenii nu au contestat victoria oaspeţilor, ci un penalty neacordat pentru ei în prima repriză, CFR-ul rămânând pe locul 14 în clasament, la patru puncte de Sopor, formaţia aflată pe 13.

Apropo de Sopor, echipa lui Lucian Roşu a fost învinsă de Unirea Triteni pe teren propriu, scor 0-2. Un meci cu ocazii la ambele porţi a fost decis de precizia mai mare a Unirii în careul gazdelor, Bituleanu şi Bărbos aducând a patra victorie consecutivă Triteniului, care are un retur mult mai bun decât prima parte a sezonului. Soporul, care nu s-a putut baza astăzi pe cinci jucători importanţi, rămâne deasupra CFR-ului din Dej în clasament.

Spectacolul a venit, însă, de la meciul dintre Unirea Dej 2 şi Someşul Gilău. Gazdele au obţinut primul succes al anului, după un meci terminat cu scorul de 4-3. Cu mulţi absenţi de fiecare parte, dejenii s-au motivat mai bine şi au luat trei puncte după un joc în care au condus de fiecare dată. După 2-1 la pauză, Unirea a avut apoi 4-2, gazdele beneficiind şi de o superioritate numerică, de la gilăuani fiind eliminat Bocean. Două goluri ale lui Mihai Popa, plus reuşitele lui Ionuţ Şerban şi Alex Pap au fost suficiente, până la urmă, pentru o victorie pe care dejenii nu au mai obţinut-o, pe teren, din 25 noiembrie, de atunci Unirea 2 bifând două succese la „masa verde”. Someşul Gilău, pentru care au marcat astăzi Gherman, Sergiu Miron şi antrenorul jucător Rareş Mateş, rămâne pe locul nouă în clasament.

Mai jos puteţi vedea câteva fotografii de la meciul dintre Apahida şi Mintiu.