În derby-ul care decidea, în mare măsură, ocupanta primului loc în clasamentul Ligii Elitelor U17 la finalul sezonului regulat, Ardealul Cluj a pierdut, 1-2, meciul de pe teren propriu cu UTA Bătrâna Doamnă, din etapa a 23-a.

Rezultatul a însemnat şi pierderea primului loc în clasament de către clujeni, care au condus neîntrerupt campionatul din 3 septembrie, după etapa a doua, şi până în 29 aprilie, UTA având acum trei puncte avans.

Seria putea să continue pentru Ardealul, care a început perfect meciul împotriva arădenilor, Cioargă reuşind să deschidă scorul cu un eurogol. După aproximativ 10 minute, însă, oaspeţii au egalat prin Faur, în repriza a doua Deta stabilind scorul final printr-o lovitură de la 11 metri.

A fost a patra înfrângere a clujenilor în acest campionat, două dintre ele venind chiar după meciuri cu UTA, iar elevii lui Claudiu Moldovan vor termina, cel mai probabil, pe locul doi.

Până la final mai sunt trei etape de disputat, în două dintre ele UTA jucând pe teren propriu, însă ambele formaţii sunt oricum calificate la turneul final al Ligii Elitelor de la Bucureşti.